IMG
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality organizace > Exkurze pedagogů na dětské psychiatrii ve FN Ostrava

Exkurze pedagogů na dětské psychiatrii ve FN OstravaDne 13. února 2023 navštívilo 14 pedagogů školy a 2 pracovnice SPC, denní stacionář pro děti mladšího školního věku  s duševním onemocněním. Stacionář je součástí ambulantního traktu dětské psychiatrie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Toto pracoviště vzniklo v lednu 2023 a svým zaměřením, cílovou skupinou, rozsahem péče a služeb je naprosto unikátní a zatím jediné svého druhu v České republice. Kapacita tohoto zdravotnického zařízení je 12 dětí, vedoucím pracovníkem denního stacionáře je pedopsychiatr MUDr. Jan Uhlíř.  Celé pracoviště je součástí psychiatrického pavilonu, který byl ve FN Ostrava otevřen v srpnu roku 2022, jako jeden z projektů probíhající reformy psychiatrické péče v České republice. Pracovníci školy si prohlédli všechny prostory stacionáře, byli seznámení s fungováním celého pracoviště, cílovou skupinou dětí, příjmem  dětí na toto pracoviště, denním harmonogramem, který je pro děti připraven, pedagogickými zásadami, které je nutné u dětí s duševním onemocněním uplatňovat.

Průvodkyní na této exkurzi byla pedagogům Mgr et Mgr. Klára Střížová, speciální pedagožka denního stacionáře, která nám přiblížila koncept mezioborové spolupráce, jenž je dalším významným prvenstvím tohoto pracoviště. V průběhu pobytu v denním stacionáři, který trvá 4 až 8 týdnů, se na péči o děti podílí celý tým odborníků: pedopsychiatr, zdravotní sestry se specializací v pediatrickém ošetřovatelství a dětské psychiatrii, psychologové, speciální pedagogové, sociální pracovníci, ergoterapeuti, arteterapeut a dle potřeb i další. V rámci svého výkladu speciální pedagožka přiblížila také další služby, které FN Ostrava nabízí dětem s duševním onemocněním nebo výchovnými problémy – program pozitivního rodičovství Triple P a poskytování multidisciplinární péče týmem duševního zdraví pro děti a adolescenty.

Pracovníky školy zaujaly při exkurzi na tomto pracovišti nejen krásné nové prostory, ale především inovativní přístup, vysoká míra profesionality, odbornost a lidský entuziasmus, se kterým pracovníci stacionáře ke svým dětským pacientům přistupují. Všichni účastníci hodnotili exkurzi jako přínosnou a inspirativní.

Za účastníky Bc. Petr Krečmer